Wietnam

Wybierz


Bilety i hotele

Wietnam (Socjalistyczna Republika Wietnamu)

Stolica: Hanoi

Waluta: dong wietnamski (VND);

Język urzędowy: wietnamski

Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski, rosyjski

Różnica czasu między Wietnamem a Polską to + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim (nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

Wietnam − państwo w Azji Południowo-Wschodniej, leżące na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Z liczbą ludności ponad 90 mln jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata. W Wietnamie oprócz Wietnamczyków mieszka ponad 50 innych grup narodowościowych.

Główne międzynarodowe lotniska: Hanoi, Ho Chi Minh City, Da Nang.

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywatele Polski zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju lub na lotnisku (landing visa) ale wyłącznie dla posiadaczy wietnamskiej promesy wjazdowej (promesa wjazdowa to pismo zezwalające na wjazd do Wietnamu, wydawcą promesy jest wietnamski immigration office. Na przejściach lądowych nie można otrzymać wizy wjazdowej. W wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny) pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Przepisy celne

Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3.000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Przepisy prawne

Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Dla przykładu za posiadanie  heroiny w ilościach do  0,1 g  kara wieloletniego więzienia; 300 - 600 g kara dożywotniego więzienia; ponad 600 g kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Meldunek

Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

Szczepienia, służba zdrowia

Najnowsze dane epidemiologiczne mówią o ryzyku zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. W całym kraju szerzy się tzw. Choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. Brak wymaganych szczepień ale WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu a i b, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Poziom opieki medycznej w dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

Malaria nie jest w Wietnamie rzeczywistym zagrożeniem. Leki należy przyjmować po zaobserwowaniu u siebie objawów, tak aby zablokować postępowanie choroby aż do interwencji lekarza (opieka medyczna jest tylko w największych miastach) a nie  przed i w czasie pobytu. Wszyscy lokalni lekarze (z USA, Izraela, Francji) odradzają zażywanie lariamu i doksycyliny zapobiegawczo. Nie ma obecnie żadnego środka na malarię, który działa prewencyjnie.

Ptasia grypa - nie jeść surowych jaj i drobiu

Cholera - jest na północy Wietnamu (szczególnie w wiejskich okolicach Hanoi). Są ofiary śmiertelne. Nie jeść podejrzanych rzeczy poza Hanoi i często myć ręce.

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny. Prędkość podróżna ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę w nim motocykli i skuterów na większości odcinków dróg nie przekracza 30 - 40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i wyszarpywania torebek przez motocyklistów, przypadki innych przestępstw należą do rzadkości. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych.

Święta

W Wietnamie są dwa długie święta.

Pierwszym okresem jest Wietnamski Nowy Rok (w styczniu lub lutym – święto ruchome), odpowiednik chińskiego nowego roku. Świętowanie trwa cały tydzień! Większość sklepów, punktów usługowych i restauracji jest zamkniętych. Kupno biletu, zarezerwowanie hotelu i poruszanie się po kraju jest wtedy mocno utrudnione, bilety odpowiednio droższe a ceny w wielu knajpkach i na bazarach skaczą nawet o 100%.

Drugim okresem świątecznym jest majowy długi weekend. 30.04 jest Dniem Wyzwolenia Sajgonu a 01.05 to Święto Pracy.

Religia

Większość Wietnamczyków to Buddyści - Konfucjaniści. W Wietnamie jest spora ilość Chrześcijan - Buddystów.

Przydatne informacje

Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe na terenie SRW. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.

Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.

W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00.

W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 300 USD i więcej za dobę.

Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).

Wietnam to stolica wyrobów firmy Nord Face i różnego rodzaju sprzętu. Odzież, kurtki, plecaki, spodnie narciarskie, windstoppery można kupić za niewielkie pieniądze.

Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 15 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 50 tys. VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.

Wtyczki elektryczne: takie jak w Polsce oraz z dwoma płaskimi bolcami (typ A).

Litr benzyny - ok 1$. Dobowe koszty podróży: od 10$ (na wagabundę) do 30$.

Ceny

Butelka wody: około 7000 VND, 1L – 12.000 VND (1,50 zł), napój w puszce 330ml – 8.000 (1 zł), piwo w szklance 200ml – 3000 VND (40 gr), piwo Sajgon w butelce 0.5 – 10000 VND (1,20 zł), kanapka w ulicznej budce 5-10.000 VND, jedzenie w barze na ulicy – 20.000-30.000 VND za posiłek (2,5-4 zł), zupy z makaronem - 10.000–20.000 VND (1,20-2,5 zł), nocleg 5-15 USD. Średni dzienny budżet: 15-20 USD.

Nocleg w tanim hostelu/hoteliku: od 3$ w Hue do 8$ w Hanoi (od osoby).  Pokój w guesthousie (Nha Tro lub Nha Nghi) z wiatrakiem 5-10 USD (dwuosobowe łóżko lub dwa małe), pokój z klimatyzacją 10-20 USD, można się potargować. W każdym większym mieście jest w centrum dzielnica „backpackerska” i tam jest najtaniej. Jest mnóstwo hoteli, hosteli czy guesthousów o bardzo różnych standardach, które kosztują (pokój dwuosobowy) od 3USD do 100USD lub więcej za dobę. Hostele są wyposażone w moskitiery nad łóżkami, obowiązkowe wiatraki oraz łazienki. Dla podróżującym samotnie można znaleźć dormitoria. Są tańsze, płaci się za pojedyncze łóżko ale można poznać ciekawych ludzi.

W Hanoi w dzielnicy Old Quarters najlepszy hotel to  www.hanoigeckohotel.com . Czyste pokoje z klimą, kablówką i śniadaniem w przystępnych cenach. W hotelu wifi i laptop darmowy. Obsługa bardzo miła i pomocna.

Bilet na autobus Ho Chi Minh City - Hanoi: ok 35-45$. Opłaca się latać samolotem: Ho Chi Minh City - Danang to ok 55$.

Pieniądze

1 zł = ok. 7000 VND; 1 dolar (USD) = ok. 16500 dongów (VND)

Pieniądze można łatwo wymienić w dużych miastach (najlepiej w banku lub autoryzowanym punkcie wymiany) oraz na szlakach turystycznych (hotele i biura turystyczne wymieniają zazwyczaj po niższym kursie). Kurs czarnorynkowy praktycznie nie istnieje, a banki nie pobierają prowizji. Tradycyjnym punktem wymiany są sklepy złotnicze – ale trzeba uważać. Hotele i niektóre sklepy akceptują też obce waluty. Zdecydowanie odradzamy wymianę na ulicy.

Bankomaty są wszędzie (lotniska, centra miast), ale wiele z nich nie uznaje kart z Polski i Europy. Najpewniejsze są bankomaty zagranicznych banków ANZ BANK oraz HSPC. Pieniądze z kart VISA (wypukłych) można wypłacić w banku i większym biurze podróży – wystarczy mieć paszport. Prowizja od takiej transakcji to 3%.

W Wietnamie można płacić dolarami, ale lepiej używać lokalnej waluty (tak jest taniej ponieważ każdy przelicza dolara według uznania). Zazwyczaj dolarami płaci się za hotele, autobusy turystyczne, wycieczki  – jeżeli cennik podany jest w dolarach. W wielu sklepach z atrakcjami turystycznymi ceny są w USD, ale cena jest wtedy nawet dwa razy wyższa niż normalnie.

Dostęp do internetu

Kafejki internetowe są wszędzie. Cena internetu to 3000-5000VND za godzinę. W centrach miast i dzielnicach turystycznych oferowane są połączenia VOIP. Cena waha się od 3000 do 10000 VND za minutę połączenia z Polską. Wi-fi jest w każdym większym hotelu oraz w wielu kawiarniach, nawet w mniejszych miastach. W Sajgonie i Hanoi jest wiele bezpłatnych hotspotów. W Hanoi i Sajgonie bezpłatny Wi-fi jest na lotniskach – wystarczy znaleźć się w okolicach business lounge.

Telefony

Zasięg jest na terenach zaludnionych, tam gdzie są drogi i miasta. W górach i dżungli z zasięgiem jest problem. W Wietnamie jest kilka sieci komórkowych. Najpopularniejsze to Vinaphone, Mobiphone oraz Viettel. Cena startera SIM kosztuje około 150.000 VND.

Jeżeli nie macie telefonu komórkowego, szukajcie tabliczki DIEN THOAI CONG CONG – to prywatny telefon pełniący rolę budki telefonicznej.

Z Wietnamu można się dodzwonić do Polski bez problemu (ale ceny są wysokie – kilka dolarów za minutę). Z Polski do Wietnamu można się dodzwonić z telefonu stacjonarnego. Z komórek polskich sieci udaje się tylko czasami.

Geografia kraju

Wietnam powierzchnią jest zbliżony do Polski (330.000 km2), ale kształtem przypomina literę S. Na północy i południu dwie wielkie delty rzek (Czerwonej – płn. i Mekongu – płd.). Po deltach można poruszać się swobodnie. Środek kraju to wąski pas lądu wzdłuż wybrzeża (najwęższe miejsce to tylko 60km szerokości).

Wietnam dzieli się na kilka rejonów: Sajgońskie Megalopolis – najbogatsze, kosmopolityczne i najbardziej wesołe; Deltę Sajgonu (tzw. Wietnam Zachodni) – relatywnie bogaty rolniczy region; Wietnam Południowy od Sajgonu do Przełęczy Van An (w okolicach Hue); region Hanoi – Hai Phong – rolnicza delta Rzeki Czerwonej – stanowi on centrum Wietnamu Północnego – najbiedniejszej części kraju, najbardziej konserwatywnej i najbardziej oryginalnej.

Wietnam to lądowy kraj. Wysepki są położone wzdłuż wybrzeża, ale większość z nich jest niedostępna. Na południu znajdują się dwie duże wyspy. Phu Quoc (samolot z Sajgonu około 1,300,000 VND w obie strony) i Con Dao (podobna cena, również tylko z Sajgonu). Phu Quoc jest większy i nastawiony mocno turystycznie. Con Dao – jest od niedawna otwarte dla turystów – dość drogi!

Z Sajgonu (HCM City) do Hanoi jest 1700 km drogą, a cały Wietnam (od Ca Mau do Lang Son) ma ponad 2200km długości. W Deltach Mekongu i Rzeki Czerwonej są praktycznie tylko tereny rolnicze.

Dookoła Sajgonu, Hanoi, Hai Phong i Danang pobudowano ogromne strefy przemysłowe.

Tereny wzdłuż granic z Kambodżą i Laosem stanowi prawie nie zaludniona dżungla i góry (najwyższy szczyt na Północy to Fan Si Pan – 3148m n.p.m.).

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie - cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych.

Wietnam to kraj pełen kontrastów. Mocno zaludnione delty i pas wzdłuż wybrzeża kontrastuje z obszarami górskimi.  Wietnam dzieli się kulturowo i geograficznie na Wietnam Północny i Południowy – obie części różnią się językiem, kulturą, historią, kuchnią oraz pogodą i klimatem. Inni ludzie są na południu, inni na północy. Sajgon (Miasto Ho Chi Minh) jest pełen energii, kolorów, zabawy. Hanoi z kolei jest miastem o bardzo zapyziałym i prowincjonalnym charakterze. Wietnam jest wspaniałym miejscem dla każdego. Pełen oszałamiającej przyrody, pięknych plaż, dżungli. Naszpikowany architekturą kolonialną, a także pozostałościami Cesarstwa Wietnamu oraz świątyniami, których genealogia sięga czasów potęgi Państwa Angkoru.

Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zima to nienajlepszy okres do zwiedzania północnej części Wietnamu. O tej porze w górach jest bardzo zimno, temperatura spada do ok. 10 st. C. Występują częste opady deszczu a widoczność jest niewielka. Najlepszy okres: północ: wiosna i jesień; południe: grudzień-maj. Najgorszy okres: maj-październik.

Wietnam pełen jest egzotycznych potraw – a każdy region ma własne smakołyki. Kuchnia wietnamska jest bardzo prosta, ale zarazem smaczna i niesamowicie lekkostrawna. Najlepiej smakuje w lokalnych restauracjach, knajpkach i straganach. Jedzenie jest pyszne, szczególnie ryby i skorupiaki. Warto spróbować piwo (333 i Sajgon, ale nie zielony), bia hoi (lekkie, świeże piwo nalewane z beczek), wietnamskiej wódki ryżowej (nieco słabszej ale delikatniejszej w smaku),  soku z trzciny cukrowej oraz ciasta z fasoli.

Wietnam to bardzo bezpieczny i prosty w podróżowaniu kraj, jak najbardziej nadający się na pierwszą samodzielną wyprawę. Przeloty wewnętrzne można zastąpić autobusami sypialnymi, które są podobno dość wygodne i niedrogie w zależności od firm przewozowych.

Przeloty wewnętrzne najtaniej z liniami JETSTAR. http://www.jetstar.com/gx/en/index.aspx. Przeloty rezerwowane na tydzień przed wylotem z Polski. Płatność kartą kredytową. Tanie linie mogą zmienić czas wylotu. JETSTAR wysyła wszelkie informacje o zmianie godziny odlotu pocztą mailową. Z lotniska najlepiej taxi. Cenę lepiej ustalić z góry. Koszty przejazdów z lotnisk w zależności od miasta i odległości od 10 do 15$.

Wycieczki grupowe autokarowe najlepiej z firmą The Sinh Tourist. Jest to bardzo duża firma turystyczna mająca własne czyste autokary, rozsądne ceny przejazdów i wycieczek i miłą obsługę http://www.thesinhtourist.vn/. Strona THE SINH TOURIST posiada mapkę z zaznaczonymi turystycznymi miastami, terminy i ceny przejazdów autobusowych i ceny wycieczek. Prosta przejrzysta stronka ze wszystkimi najważniejszymi informacjami wystarczającymi do przygotowania prostej wyprawy. Najlepiej wyszukać hotele w pobliżu biur Sinh Tourist co ułatwia załatwienie przejazdów i wycieczek po Wietnamie. Autobusy przyjeżdżają pod biuro w danej miejscowości.

Wycieczki

http://www.thesinhtourist.vn/Tours.aspx

MEKONG - 25$/osoba - 2dni / 1noc

MUI NE TOUR - 5$/osoba - wycieczka grupowa, prywatny jeep 40$. Wszystkie atrakcje w promieniu 15km. Przy dłuższym pobycie w Mui Ne można wynająć skuter (10$) i pozwiedzać a po południu przejechać się do Phan Thiel zwiedzić miasto, port i pochodzić po markecie i targu.

PHAN THIET CITY TOUR - 80$ - prywatny jeep. Jeep załatwiony w hotelu 30$ (odległość ok. 1h jazdy w jedną stronę). Dodatkowo za wstęp i przejazd kolejką po 3$/osoba.

HUE - grobowce 8$/osoba + 10$/osoba na bilety.

HOI AN - MY SON - 7$/osoba + 3$/osoba wstęp autobus + łódka.

HA LONG - 20$/osoba + 2$/osoba bilet do groty.

HANOI – Perfumowana Pagoda - 18$/osoba.

Bilety na dodatkowe atrakcje

Teatr lalek na wodzie - 3$/osoba

Danang - grota i pagody - 1$/osoba

Hoan Kiem – Pagoda - 1$/2osoby

Hoi An - 5 wybranych obiektów - 5$/osoba

Świątynia Literatury - 1$/2osoby.

Pałac Zjednoczenia - 3$/2osoby.

Hotele

HCM - Boss Hotel - 28$, ze śniadaniem, średni.

HCM – Viet Nghi 2 Hotel - 22$, bez śniadania, bardzo dobra lokalizacja i czysto.

Mui Ne- Hoang Kim - 38$, ze śniadaniem, bungalow 5m od basenu, 20 m od morza.

Hue - Original Binh Duong 1 Hotel - 10$, bez śniadania, dobry.

Hoi An - Vinh Huy Hotel - 18$, bez śniadania, dobry, z basenem.

Hanoi - Diamond Hotel - 16$, bez śniadania, bez ręczników, bez sprzątania, bez ciepłej wody.

Hanoi - Legend Hotel - 25$, bez śniadania. Duży pokój z balkonem, czysty i z miłą obsługą. http://www.hanoilegendhotel.com/

Dobra strona z informacjami o Wietnamie to www.travelfish.org.

 

Zwiedzanie - co warto zobaczyć

1. Klasyczne atrakcje to Sapa, Ha Long, Hanoi, Hue, DMZ, Hoi An, My Son, Sajgon, delta Mekongu.

2. Miasta:

Hanoi i Sajgon (Ho Chi Minh City) – klasyk, warto pobyć kilka dni w każdym z tych miast i poczuć ich różny klimat.

Sajgon - wspaniałe miasto, szczególnie warto pokręcić się po District 1 oraz zaliczyć objazd rikszą po District 5 (Cho Lon lub Chinatown) niesamowitej dzielnicy zamieszkałej przez prawie milionową chińską diasporę. Można zobaczyć Muzeum Pozostałości Wojennych (kiedyś Muzeum Zbrodni Amerykańskich).

Can Tho - serce delty Mekongu, wodne targi, ogrody, niesamowita ilość kanałów i małych rzek.

Sa Dec - miasto kolonialne.

Nha Trang - nurkowanie, wyprawy łodziami po morzu, starożytne ruiny Chamów.

Hoi An - perła architektury, średniowieczny port morski ze wspaniałą zabudową.

Hue - stolica sztuki wietnamskiej, miasto artystów. Warto zobaczyć pałac cesarski - popłynąć rzeką perfumową wzdłuż szlaku grobowców królewskich. W Hue świetną rzeczą jest wynajęcie motocyklu i zwiedzenie grobowców cesarskich. 10 km od miasta są dzikie plaże, gdzie owoce morza są bardzo tanie.

Hanoi - stolica Wietnamu, miasto pełne komunizmu, sierpów, młotów - wspaniała starówka, muzeum historyczne i etnograficzne. Miasto pełne starych uliczek z miniaturowymi sklepikami i kawiarenkami.

Sapa/Lao Cai - dawny kolonialny kurort wymyślony przez Francuzów. Wspaniałe miejsce w górach. Miasto zasiedlone przez Wietnamczyków z nizin ma cały czas klimat górski. Dobre miejsce na wypady po górach i wioskach etnicznych. Warto wypożyczyć jeepa lub radzieckiego łazika. Dobre miejsce do wyprawy pieszej na Fan Si Pan (2–3 dni).

Największą wyspą Wietnamu na zachodnim wybrzeżu jest Phu Quoc. Na wyspę leci się 50 minut małym samolotem Vietnam Airlines, bez potężnych silników, ale z ogromnymi śmigłami na skrzydłach. Na lotnisku jest pełno taksówkarzy, którzy znają lokalizacje większości hoteli/ ośrodków turystycznych. Z uwagi na znikomą ilość asfaltowych ulic nie rezerwować noclegów na północy wyspy, gdzie dojazd może być utrudniony, zwłaszcza po deszczu. Można się tam wybrać na skuterze - 100,000 VND za dzień. Południowo-zachodnia część wyspy jest najbardziej rozwinięta. Noclegi w Beach Club lub Lien Hiep Thahn (dwójka z widokiem na morze i klimatyzacją kosztuje 30$). Na plaży można wynająć skutery wodne za 600.000 VND za pół godziny. Dostępne są też całodniowe wycieczki łódką, w czasie których można nurkować lub pływać z maską (17$ za dzień/osoby z obiadem na łódce). Warto wybrać się  w północną stronę wyspy, gdzie koralowce są o wiele piękniejsze, niż na południu. Plaże w Wietnamie są piękne jedyne tam, gdzie nie ma turystów. Wystarczy wypożyczyć skuter i pojechać na plażę w pobliżu lotniska w Nha Trang. Około 25-30 km od miasta (drugi skręt w lewo przed lotniskiem kierując się od strony Nha Trang) znajduje się  bajeczna, bezludna, ogromna plaża (szeroka na około 80-100 m) z piękną turkusową wodą!

Ha Long - zatoka 1000 wysp. Najtaniej z biura w pakiecie („big group”), najlepiej w „small group” na statku kolonialnym „ONE DAY ONE NIGHT TOUR”.

Wietnam - czego nie warto oglądać

Vung Tau - quasi  - kurort koło Sajgonu, brudny i pełen ludzi;

Mauzoleum Ho  - nic ciekawego,

plaża w Nha Trang -  masa turystów i śmieci,

Da Nang – nic specjalnego.

Ambasada i placówki dyplomatyczne

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie

ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa

Tel. (0-22) 651 60 98 Fax: (0-22) 651 60 95

www.ambasadawietnamu.org    E-mail: vnemb.pl@mofa.gov.vn

Wydział Konsularny:

Tel. (0-22) 651 60 98/ 10 Fax: (0-22) 651 60 95

Ambasada RP w Hanoi

3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam

Tel. (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28 Fax. (0084 4) 382 369 14

www.hanoi.polemb.net      E-mail: polamb@hn.vnn.vn

Na południu kraju nie ma już konsulatu. Jedyna polska placówka w Sajgonie to Polviet (www.polviet.com).

Tel. +84 (8) 35 178 423, +84 (8) 22 477 159

 

Wyślij listę na mój email Wydrukuj