Indie

Wybierz


Bilety i hotele

 

Indie

Informacje ogólne

 

INDIE

(Republika Indii)

Stolica: Delhi (New Delhi)

Waluta: rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa);

Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

 

PRZEPISY CELNE

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 i więcej lat. Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat.

W Indiach od niedawna obowiązuje podatek VAT.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

MELDUNEK

Wymóg dokonania meldunku w ciągu 14 dni od przybycia do Indii, obowiązuje cudzoziemców posiadających długoterminowe wizy wielokrotne. Bez uprzedniego spełnienia obowiązku meldunkowego nie jest możliwe opuszczenie Indii. Cudzoziemcy, którzy nie dokonali meldunku są przy próbie wyjazdu z Indii zawracani z granicy, celem wywiązania się z nałożonego obowiązku.

UBEZPIECZENIE

Bezwzględnie należy mieć tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir - rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny. Na trasach między miastami dochodzi do częstych kolizji. Zaleca się powstrzymanie od samodzielnego kierowania pojazdami drogowymi z uwagi na specyfikę ruchu drogowego (fatalny stan nawierzchni dróg, nieprzestrzeganie przez kierowców zasad ruchu drogowego, zły stan techniczny wielu pojazdów, lekceważenie podstawowych zasad korzystania z pojazdów zmechanizowanych).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nielegalnego przekroczenia granicy.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Zaleca się potwierdzanie rezerwacji u przewoźnika na 72 godziny przed planowanym lotem oraz przybywanie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

W miesiącach od grudnia do lutego w Delhi występują bardzo gęste mgły paraliżujące pracę lotniska.

Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

BEZPIECZEŃSTWO

Odnotowuje się zwiększone zagrożenie zamachami terrorystycznymi zwłaszcza w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów: duże aglomeracje miejskie oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir, Assam i stany północno-wschodnie. i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe, nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi).

Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni - dla bezpieczeństwa - mieć przy sobie kopie paszportów i wiz wjazdowych indyjskich, co znacznie przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w tym wizy indyjskiej w przypadku utraty oryginalnych dokumentów podróży.

Kobiety powinny zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się samotnego podróżowania po Indiach.

PRZYDATNE INFORMACJE

Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów.

W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.

Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym.

 

Ambasada Indii w Polsce
ul. Rejtana 15, 02-516 Warszawa
Tel.: +48 22 540 00 00
Fax: +48 22 540 00 01
E-mail: reception@indembwarsaw.in
http://www.indembwarsaw.pl/
Ambasada jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:30

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Chargé d’Affaires a.i. RP w New Delhi: Piotr Opaliński

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021

Tel. +91 11 41496901  Faks.  00 91 11 26871914

Tel. Dyżurny z polskich numerów: +91 9910999477;

E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

http://www.newdelhi.msz.gov.pl/

 

Instytut Polski w New Delhi

Dyrektor: Anna Tryc-Bromley

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021

Tel.: +91 11 41496919 Tel.: + 91 11 41496919

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju

Konsul Generalny: Leszek Brenda

Indie, Mumbaj, Nirmal Building, 11A, 11th Floor, 241/242 Backbay Reclamation, Nariman Point , 400021

Tel.: + 91 22 22852641 Tel.: + 91 22 22852631 Tel. dyżurny: +91 98 2199 5595 Fax: + 91 22 22852638

mumbaj.kg.info@msz.gov.pl

 

Informacje zostały pobrane ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 https://polakzagranica.msz.gov.pl/

http://www.msz.gov.pl/rss/mszostrzezenie.xml

 

Wyślij listę na mój email Wydrukuj